Wakacje we Włoszech

Włochy – aktywny wypoczynek czy leżakowanie na plaży?

Choć Włochy umożliwiają leżenie i opalanie się całymi dniami jednej z pięknych włoskich plaż, w tym artykule pragnę zwrócić uwagę na wybrane zabytki, które zachwycą każdego! Każdy z nich zostanie pokrótce opisany, a na samym końcu artykułu zamieszczę przykładowy plan zwiedzania tego pięknego kraju, nazywanego muzeum na wolnym powietrzu

Poniżej zostanie przedstawiona lista wybranych atrakcji Włoch:

 • Watykan – Plac i Bazylika św. Piotra.

Plac świętego Piotra, znajduje się przed Bazyliką św. Piotra został zaprojektowany w XVII wieku przez Berniniego. Jest otoczony przez portyk Berniniego, czyli czterorzędowa kolumnada w porządku toksańskim, zwieńczona attyką, na której zostały ustawione posągi 140 świętych. Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez miliony pielgrzymów.

 • Rzym – Koloseum.

Zostało zbudowane w I w. p. n. e., stanowi nadal jeden z największych symboli potęgi Imperium Rzymskiego. Jako jeden z bardzo słynnych zabytków na świecie, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem we Włoszech.

 • Rzym - Forum Romanum.

Najstarszy plac miejski w Rzymie, który jest otoczony sześcioma wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. W przeszłości był to główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski starożytnego Rzymu. To właśnie w tym miejscu odbywały się najważniejsze uroczystości.

 • Rzym - Fontanna di Trevi.

Uważana za jedną z najpiękniejszych fontann na świecie, została zaprojektowana przez Nicola Salvi w XVIII wieku. Swoim urokiem przyciąga nie tylko turystów, ale również twórców filmów, np. “La Dolce Vita”, “Roman Holiday”.

 • Piza – Krzywa Wieża.

Jedna z najbardziej znanych budowli świata, symbol Włoch. Rocznie odwiedzana jest przez blisko 10 milionów turystów! W rzeczywistości jest dzwonnicą katedralną, zbudowaną w stylu romańskim. Jej budowa odbyła się w 3 etapach i trwała aż 199 lat! Stanowi symbol zarówno miasta – Piza, jak i samych Włoch.

 • Florencja – Ponte Vecchio.

Najstarszy most we Florencji. Charakteryzuje się licznymi sklepikami rzemieślniczymi usytuowanymi na całej jego długości oraz tajemniczym korytarzem, pochodzącym z XVI wieku.

 • Florencja – Katedra Santa Maria del Fiore.

Przez Włochów nazywana II Duomo, została zbudowana w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w. Za katedrą znajduje się muzeum – Museo dell’Opera del Duomo ze zbiorami dzieł sztuki z katedry, dzwonnicy i baptysterium.

 • Mediolan – Duomo di Milano.

To gotycka, marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech. Należy do największych kościołów na świecie (dł. 157m, szer. 93 m), a jej witraże – do największych witraży. Jest w stanie pomieścić 40 00 osób. Po dziś dzień używa się tam rytu ambrozjańskiego, zamiast liturgii rzymskiej.

 • Mediolan – Teatro Alla Scala.

Najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie, jak i we Włoszech, a także jedna z najsłynniejszych na świecie. La Scala jest piątym wielkim budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku we Włoszech. Mieści się w niej 3600 osób i odgrywa rolę centrum sztuki w skali międzynarodowej, niemal od początku swojego istnienia.

 • Werona – Arena.

Ten rzymski amfiteatr jest najbardziej reprezentacyjnym pomnikiem w Weronie. Szacuje się, że powstał pod koniec I w. p. n. e. Stanowił miejsce walk gladiatorów, które były modne w starożytnym Rzymie. Obecnie odbywają się w nim koncerty. Dzięki swojej specyfice architektonicznej akustyka Areny eliminuje konieczność używania jakichkolwiek wzmacniaczy podczas występów muzycznych.

 • Neapol – Castle dell’ Ovo.

To najstarsza twierdza w Neapolu, stojąca na wysepce Megaris, położonej przed małym portem Santa Lucia. Nazwa tego średniowiecznego zamku (w tłumaczeniu na język polski nazwa ta oznacza “Jajeczny Zamek”) pochodzi od legendy, która głosi, że rzymski poeta Wergiliusz posiał magiczne jajko. Kiedy zmarł, został pochowany w Neapolu, a owe jajko umieszczono w fundamentach zamku, aby dodatkowo go wzmocnić.

 • Neapol- Zamek Sant’Elmo.

Ta gigantyczna forteca ma swoje początki już w XIV wieku, kiedy to na zlecenie Andegawenów rozpoczęto jej budowę. W XVI wieku została przebudowana na zlecenie hiszpańskich monarchów. Ze względu na swoją lokalizację (położona na wzgórzu), a także swym wyglądem miała zniechęcać neapolitańczyków do wzniecenia powstań. Przez większość XIX wieku mieściło się w niej więzienie.

Proponowany plan podróży:

Mediolan – Werona – Florencja – Piza – Rzym – Neapol.

Transport publiczny we Włoszech umożliwia swobodne poruszania się pomiędzy miastami, jak i wewnątrz miast. Jednakże dla komfortu podróży i zwiedzania proponuję skorzystać z ofert wypożyczalni samochodów i w ten sposób odwiedzać każde z wymienionych miejsc. Przy okazji będzie można w szybki sposób przemieścić się do innych atrakcji, które nie zostały wymienione w artykule, a znajdują się na Twojej liście must see.

##

PagesT